Prípad nefunkčných aktualizácií na Windows Vista SP2

Dnes som spravoval jeden notebook s Windows Vista SP2, kde boli vypnuté aktualizácie, pretože sa ich nedarilo nainštalovať a proces inštalácie končil BSOD. Správca počítača tento problém vyriešil veľmi jednoducho: vypol aktualizácie (niekedy v januári 2011). Takmer rok neaktualizovaný notebook však nie je bohviečo a bol som požiadaný o vyriešenie problému. Windows si síce pekne sťahoval aktualizácie a aj ich pripravil na inštaláciu, ale pred reštartom, v časti „Konfigurácia aktualizácií…“ okamžite došlo k BSOD a po reštarte boli aktualizácie vrátené späť, pretože neboli v konzistentnom sta­ve.

Mini dumpy kernel aj full memory dumpy som síce mal k dispozícii, ale nemal som ich ako zanalyzovať. Pri jednom BSOD som si však všimol, že spadol ovládač eamonm.sys ktorý je z ESET NOD32 antivírusu. Na počítači bol nainštalovaní Eset Smart Security Business Edition 4.2, čo je aktuálna verzia a bol aj riadne aktualizovaný, takže bolo veľmi podozrivé, že práve tento ovládač spôsoboval pád systému. Pri obyčajnom reštarte bolo všetko v poriadku. Problém nastával iba vtedy, keď boli práve pripravené nejaké aktualizácie na inštaláciu.

Kolega z Esetu mi spravil službičku a pozrel sa na mini dumpy, avšak nikde v nich nebola zmienka o prítomnosti nejakého Eset modulu v spadnutom procese. BSOD však hovorilo jasne o eamonm.sys a tak sme skúsili pozrieť, či je všetko s NODom v poriadku. Okno O programe zobrazovali niektoré moduly s veľmi starými dátumami a bolo možné, že sa niektoré nesprávne aktualizovali. Po vyčistení cache aktualizácií (Nastavenie (F5) > Aktualizácia > Vyčistiť aktualizačnú cache), následnom vymazaní em_*.dat súborov z inštalačného priečinku NODu počas behu Windows v Safe Mode a spustení aktualizácie NODu sa znovu stiahli moduly, ktoré vyzerali byť až príliš staré.

Skúsil som teda radšej stiahnuť úplne novú verziu inštalácie NODu a preinštalovať celý produkt. Z verzie ESS 4.2.58.5 som produkt upgradoval na ESS 4.2.71.2. Aktu­alizáciou sa stiahli nové moduly a i keď verzia Self-Defense modulu zostala na verzii z konca roku 2010, vyzeralo to, že všetko je v poriadku. Neostávalo v tej chvíli len skúsiť, či sa problém s ovládačom odstránil. Nechal som Windows Update stiahnuť a nainštalovať všetko čo chcel a pri reštarte sa aktualizácie úspešne nakonfigurovali. Medzitým sa mi aj podarilo nájsť jeden príspevok o tom, že vo Windows Vista SP2 môže byť problém s niektorou verziou NODu a po upgrade na najnovší 4.2.71 sa problém odstráni. Kolega mi takisto potvrdil, že táto chyba v eamonm.sys už bola odstránená. Notebook momentálne pekne funguje, je vyaktualizovaný a podľa dostupných informácií bola príčina chyby skutočne odstránená.

PS: Neviem nakoľko je popísaný spôsob zmazania cache aktualizácií korektný a podporovaný. Vykonávajte ho iba na vlastné riziko a dajde si pozor, aké dátové súbory mažete.