Weblog

Apple Wireless Keyboard – Slovak

Potreboval som k MacBook Pro bezdrôtovú klávesnicu pre nové prostredie s externým displejom a keďže som potreboval aby na nej boli funkčné tlačidlá pre OS X na výber mi veľa nezostávalo a kúpil som si Apple Wireless Keyboard so slovenským layout. Skvelá výhoa je, že tá klávesnica je úplne rovnako veľká ako tá na MacBook Pro a nemusím si zvykať na nový prstoklad keď mením klávesnice.

Po týždni som si však všimol malý detail, ktorý keď si raz všimnete, tak ho už vidíte stále. Na klávese „6“ chýbal mäkčeň na písmene „ž“. Je to strašne malý detail, ktorý sa dá opraviť fixkou, ale pri cene klávesnice a dôraze aký kladie Apple na detaily, by sa to nemalo stať. Pri reklamácia v iStyle sa vyjadrili, že to je výrobná vada a určite klávesnicu vymenia, avšak všetky čo mali práve na predajni mali rovnakú vadu, takže ju vymenia až keď prídu nové správne kusy.

Windows 8.1 sa nedostane k vývojárom

Microsoft dokončil vývoj Windows 8.1 RTM (release to manufacturing), ale po novom sa k tejto verzii nedostanú vývojári ani IT profesionáli a budú si musieť počkať až na oficiálne dostupnú verziu ktorá bude uvedená na trh 18. októbra, kedy sa Windows 8.1 automaticky nainštaluje ako bezplatný update na Windows 8.

Windows 8.1 vo finálnej verzii RTM dostali k dispozícii iba hardvéroví partneri Microsoftu, aby mohli pripraviť ovládače pre tento systém. Microsoft sa tiež vyjadril, že ešte potrebuje opraviť nejaké problémy v tomto systéme.

Takýto nový prístup sa vôbec nepáči vývojárom, ktorí si platia nemalé čiastky za MSDN Subscription, aby mali prístup k posledným verziám Microsoft sotvéru a mohli odladiť svoje aplikácie. Microsoft má pre nich iba jednu správu – kde sa nachádza dokumentácia k programovaniu Windows Store aplikácií pre Windows 8.1 Preview. Avšak mnohí vývojári majú problém s touto verziou, pretože to je len verejne dostupná beta v ktorej nie všetko funguje správne a neobsahuje celé nové a odladené API vo Windows 8.1 RTM.

Články Readying Windows 8.1 for release a Get your apps ready for the Windows 8.1 launch! momentálne obsahujú až 100 nespokojných negatívnych komentárov k tomuto rozhodnutiu Microsoftu a zatiaľ sa k nim nikto z Microsoftu oficiálne nevyjadril.

Po neúspešnom predstavení Xbox One a veľmi slabej predajnosti tabletov Surface je toto ďalším veľmi zlým rozhodnutím Microsoftu, ktoré ovplyvní vnímanie Windows 8.1 odborníkmi a bude mať za následok nízku kvalitu aplikácií, ktoré nebudú môcť by odladené vývojármi pred sprístupnením Windows 8.1 koncovým zákazníkom.

Steve Ballmer skončí v Microsofte

Steve Ballmer - fotografia (Photo courtesy of The Verge)

Veľmi nečakaná správa takto na piatok – Steve Ballmer oznámil, že do roka skončí na pozícii CEO v Microsofte. Ballmer nedávno zahájil reštrukturalizáciu firmy pod označením „One Microsoft“, ktorá si kladie za cieľ zjednodiť mnohé divízie a produkty ktoré Microsoft vytvára.

Tom Warren v rozhovore s J.D. Bohnom sa vyjadril, že Microsoft pod Ballmerovým vedením bol síce ziskový, ale strácal príliš veľa na nových trhoch so smartfónmi a tabletmi. V súčastnosti Microsoft čelil veľkej kritike nové používateľského rozhrania vo Windows 8, slabej predajnosti ich tabletov Surface a konzola Xbox One po veľmi výraznej kritike upustila od mnohých nových nepopulárnych vlastnostiach ako požiadavka aby Xbox One bol stále pripojený na Internet, či aby senzor Kinect musel byť stále pripojený ku konzole.

Microsoft TechDays 2013

Druhý ročník konferencie Microsoft TechDays 2013 predstavil vývojárom a IT profesionálom Windows 8, Windows Server 2012 a nové skvelé veci vo Windows Azure. Tento event je obrovský a rozdelený až na štyri hlavné bloky. Ako zvyčajne som si zvolil vývojársky blok a i keď sa veľa vecí o Windows 8 opakovalo z minulého ročníka, tak vďaka prednáškam o Windows Azure Mobile Services od Mira Kubovčíka a potom krátke predstavenie ASP.NET MVC pre začiatočníkov som si odniesol odtiaľ nové poznatky.

Súčasťou TechDays sú aj partneri a tento raz bol skvelo vymyslený systém získavania pečiatok od partnerských firiem za účasť v mini súťažiach a kto získal 8 pečiatok, mohol sa zúčastniť na konci TechDays súťaže o malé ceny.

Fakt že zlé na TechDays bol úvodný keynote. Nový šéf Microsoftu na Slovensku bol súčasťou nepodarenej skeče s web konferenciou v nízkej kvalite a divných predstavením Windows 8 rozhrania namiesto tradičných Windows 7 okien. Celkové ohlasy z publika okolo mňa boli veľmi zlé. Ďalšie keynotes od partnerov boli tiež totálna nuda a iba obchodné kecy, čo samozrejme najskôr nikoho nezaujímalo. Po tomto nešťastnom začiatku sa však začal dobrý technický program pre odborníkov a myslím, že každý si mohol dojsť na svoje v Microsoft technológiách počas dňa.

Trom mojim kolegom sa podarilo v zlosovaní na konci dňa vyhrať, čo bol celkom úspech.

Dnes sa konali kempy, ktoré išli viacej do hĺbky o jednotlivých technológiách. Na Windows 8 kempe sme prebrali znovu základy rozhrania Windows 8, programovanie Windows Store aplikácií v C# a HTML/JS, základné info o WinRT API a nakoniec čo to obnáša vypublikovať aplikáciu do Windows Store.

Technologické prednášky v Microsofte boli vždy skvelé a tieto kempy neboli výnimkou. Do budúceho roka určite odporúčam sa zúčasniť TechDays, keď chcete vedieť, čo Microsoft zamýšľa do budúcnosti so svojimi technológiami.

Číslovanie strán v Microsoft Word

Jedným z najúspešnejších článkov môjho blogu je Číslovanie strán od určitej strany v MS Word, ktorý má najvyššiu návštevnosť hlavne v apríli, keď najviac študentov píše diplomové práce.

Tento článok však dlhú dobu nemal dostupné obrázky znázorňujúce kontrétne kroky v Microsoft Word 2003 pre nastavenie číslovania strán, pretože som pri aktualizácii WordPress systému zabudol presunúť niektoré obrázky zo starého priečinku do nového.

Dnes je už chyba opravená a študenti majú dostupný celý manuál, ktorý im pomôže v očíslovaní ich diplomoviek a iných záverečných prác. Teraz už chýba iba príručka ako nastaviť číslovanie v nových verziách Word-u, ktoré majú ribbon rozhranie.

Google Tag Manager

Google Tag Manager je zaujímavý nástroj pre spravovanie rôznych analytických a marketingových JavaScriptových kódov. Priamo podporuje Google Analytics a Adwords a vďaka Custom HTML Tags si môžete zadefinovať HTML a JavaScript kód pre iné meracie systémy.

Do stránky vkladáte kód pre Google Tag Manager, ktorý následne stiahne ďalšie meracie kódy, napr. Google Analytics. Google Tag Manager je tak určený pre web stránky, ktoré potrebujú flexibilne meniť meriace kódy na stránkach, ale zmena stránky a jej aktualizácia by si vo firme vyžadovala zdĺhavú birokraciu. Pravidlá v Google Tag Manageri vám umožnia vložiť iné meracie kódy podľa URL adresy web stránky.

TimeCapsule 7.6.3

Jeden z najlepších routerov Time Capsule sa dočkal malej aktualizácie 7.6.3, ktorá zlepšuje možnosti nastavení pre Guest WiFi siete. Niektorí používatelia však reportujú problém s IPv6 tunnelingom s touto verziou, ktorý sa dá odstrániť downgradovaním na staršiu verziu firmware.

Osobne som si obľúbil Time Capsule vďaka jeho fenomenálnej rýchlosti WiFi siete a vstavanému 2TB diskovému priestoru, ktorý slúži ako skvelý záložný priestore pre Mac aj Windows.

Posted in IT

Klávesové skratky na Web Inspector nástroj v Chrome

Web Inspector

Web Inspector je nenahraditeľný nástroj na ladenie webových stránok a jeho stále spúšťanie myškou môže byť otravné a odvádzať pozornosť od práce. Preto je dobré ovládať klávesové skratky na spustenie Web Inspector nástroja, a hlavne na spustenie „Inspect Element Mode“ v ktorej si vyberáme ktorý element na stránke chceme zobraziť v Inspectorovi.

Skratky pre Mac OS X:

  • ??I (Command – Option – I) otvorí Developer Tools.
  • ??J (Command – Option – J) otvorí Developer Tools s oknom Console.
  • ??C (Command – Shift – C) zapne a vypne Inspect Element mode.

Skratky pre Windows a Linux:

  • Control – Shift – I otvorí Developer Tools.
  • Control – Shift – J otvorí Developer Tools s oknom Console.
  • Control – Shift – C zapne a vypne Inspect Element mode.

Chrome – Keyboard Shortcuts