Ako si vylepšiť počet Like hlasov v súťaži

So stránkou Real Estate som sa prihlásil do súťaže SexyWeb.sk. Táto súťaž je o vytvorení modernej webovej stránky alebo aplikácie, ktorá využíva novinky jazykov HTML 5, CSS 3, ale aj noviniek v prehliadači Internet Explorer 9. Real Estate aplikácia preto okrem štandardných HTML 5 značiek <header>, <footer>, <nav> a iných, CSS 3 vlastností pre zaoblené rohy, farebné prechody alebo transformácie, podporuje aj Internet Explorer 9 Pinned Sites. Keď si používateľ pripne Real Estate aplikáciu na Panel úloh vo Windows 7, bude môcť používať zoznam akcií na rýchle vytvorenie novej budovy alebo klienta v aplikácii.

V súťaži SexyWeb.sk sa súťaži pomocou Facebookových „Like“ hlasov. Za dva týždne sa mi podarilo získať iba okolo 35 hlasov. Moja stratégia bola prezentovať súťaž a moju aplikáciu na Facebook Wall, aby moju známi mohli hlasovať. Toto nebolo moc úspešné a konverzia bola minimálna. Potom som skúšal osobitné rozposielanie správ individuálnym kamarátom, čo prienislo konverziu na úrovni 90% a získal som vlastne takmer 30 hlasov z tejto formy propagácie súťaže. Malo to však aj svoje negatíva – niektorí kamoši sa pomýlili a zahlasovali za cudziu stránku 🙂

Včera však do súťaže pribudla nová konkurencia: asi 5 graficky výborných webov. Za necelých 24 hodín však stihli získať stovky hlasov. Jeden z webov – KM Studio – získal až 250 hlasov, čím sa extrémne rýchlo dotiahlo na Dexorixa, ktorý mal po 3–4 týždňoch 260 hlasov. A ďalšie z týchto webov mali takmer po sto hlasov. Teraz večer, po niečo vyše 24 hodinách má KM Studio 527 hlasov a ostatné nové weby niečo vyše 150 hlasov. Začal som sa teda zaujímať, ako je možné, že takto extrémne rýchlo dokáže niekto získať hlasy.

Zavítal som preto na stránku dokumentujúcu Facebook Like Button aby som zistil, či sa dá pozrieť, kto a ako hlasuje v súťaži. Pomocou Insight funkcie si hlasy môže pozrieť iba správca domény, na ktorej prebieha hlasovanie. V časti FAQ som sa však dočítal veľmi podstatnú informáciu: ako sú vlastne počítané tieto Facebook Like hlasy.

What makes up the number shown on my Like button?

The number shown is the sum of:

  • The number of likes of this URL
  • The number of shares of this URL (this includes copy/pasting a link back to Facebook)
  • The number of likes and comments on stories on Facebook about this URL
  • The number of inbox messages containing this URL as an attachment.

Veľmi zaujímavé: hlasy sa dajú získať aj ináč, ako len používateľmi, ktorí vám budú klikať na Like tlačidlo na stránke. Započítavajú sa aj Like hlasy priradené k správam (posts, stories) ktoré obsahujú hlasovaciu URL adresu a aj počet komentárov. Toto sú celkom legitímne metódy počítania hlasov: musí prinútiť používateľov aby klikli na nejakú správu, ktorá súvisí s hlasovaním a súťažov a dostanete hlas.

Posledný spôsob získania hlasov je však veľmi diskutabilný: stačí odoslať správu, ktoré obsahuje hlasovaciu URL adresu a bude vám započítaný hlas. Nikto nemusí nikde klikať a hlasovanie je plne v rukách „spammera“. Jeden hlas za každú jednu správu s URL, ktorú odošlete. A stačí, keď tú správu odošlete sami sebe! Žiadne verejné informácie o súťaži, žiadne otravovanie známych, žiadne trápenie sa s konverzným pomerom a spôsobom, ako prinútiť ľudí, aby klikali. Jednoduché spamovanie správ so správnou adresou. Chýba vám pár hlasov? Pošlite si ich sami sebe 🙂

Boli hlasy na SexyWeb.sk „zmanipulované“? Možno áno, možno nie. To by vedel povedať iba správca, ktorý má prístup k Facebook Insight údajom (ak je pri hlasovaní aj informácia o zdroji hlasov). Ale osobne som dosť skeptický k tomu, že sa niekomu za 24 hodín podarí získať vyše 1000 hlasov cez bežnú konverziu.

PS: Nezabudnite hlasovať na stránke Sexy web-u, priamo na stránke Real Estate aplikácie, alebo priamo na tejto stránke.

Hlasujte za Real Estate aplikáciu v súťaži SexyWeb.sk:

0 thoughts on “Ako si vylepšiť počet Like hlasov v súťaži

Comments are closed.