Čo pre mňa znamená nežná revolúcia

Nežná revolúcia, na ktorú si nemôžem pamätať, pretože som mal vtedy 3 roky, pre mňa znamená veľmi veľa. Vďaka nej môžem vyjadrovať svoj slobodný názor, môžem písať tento blog, môžem sa slobodne rozhodovať.

V čase komunistického režimu by som nikdy nemal možnosť zúčastniť sa jednej z najväčších súťaží pre študentov – Imagine Cup. Pod tlakom zvráteného, totalitného režimu, ktorý ubíja ľudské talenty, by nikdy nevznikli úžasné programy, ktoré napr. dokážu vďaka senzorom na ruke detekovať jej pohyb, rozlíšiť slová posunkovej reči a syntetizovať ich ako hovorené slová. Áno, aj takéto vynikajúce nápady majú mladí ľudia, ktorí sa zúčastňujú Imagine Cup-u. Ale tiež majú dostupné technológie na ich realizáciu.

Slovensko nie je na tom ekonomicky tak dobre, ako západné krajiny, ale vďaka tomu, že už neexistuje plánované hospodárstvo, ktoré malo jedine likvidačný charakter, naša ekonomika sa zlepšuje a ak by sme boli ešte stále pod komunistickou vládou, boli by sme teraz na tom veľmi, veľmi zle. Čo je však dôležitejšie je, že máme slobodu a možnosť využiť príležitosti a svoj potenciál naplno.

O nových možnostiach pre spoločnosť už nerozhodujú súdruhovia zo svojich kresiel, ale študenti, ktorí majú čerstvé nápady.

Pozrite si upútavku na Imagine Cup '06 – India.

One thought on “Čo pre mňa znamená nežná revolúcia

Comments are closed.