Dve strany prístupnosti

V posledných dňoch uzreli svetlo sveta 2 nové veľké stránky (skoro portály): T-Mobile Slovensko a Svetový šampionát v hokeji 2005. Jedna z nich je prístupná vo veĺmi vysokej miere, druhá naopak absolútne neprístupná a iba sa na nej nejaká webdizajnérska spoločnosť nabalila.

Stránka T-Mobile je „tá dobrá“ :). Nenájdete tu už tabuľkami vytvorený layout (bohužial ich použili na zoskupenie niektorých obrázkov), ale je tvorený cez DIV+CSS. Sémantika nie je najlepšia (je vlastne minimálna), ale na naše podmienky je to dobrý počin. Stránkam na prvý pohľad dominujú obrázky. Všetky však majú správne vyplnený alt="" atribút. Použili tiež vlastný favicon.ico.

Oficiálna stránka svetového hokejového šampionátu 2005 je iba obyčajná, tabuľková stránka, ktorú je schopný spraviť každý po možno polroku učenia sa HTML. Plno obrázkov, žiadne alternatívne texty k nim. Stránka nemá žiadne obsiahnle informácie o zápasoch (Euro 2004 Portugal malo perfektný systém, ktorý zrejme nikto neprekoná) a celkovo je neprehľadná. Stránka je absolútne neprístupná a sú nezaujímavé.

Maximálna genialita je zobrazenie obrázku o rozmeroch 1648×2464 pixelov (838kB) na úvodnej stránke, kde má atribútmi zmenšenú veľkosť na 120×179px. Naozaj vynikajúce riešenie pre modemistov, ale zrejme v Rakúsku majú už len broadband pripojenia.