Netsh: An interface with this name is not registered with the router.

Čítam si knižku Configuring Windows Server 2008 Network Infrastructure a učím sa používať príkaz netsh na správu sieťových rozhraní vo Windowse. Po veľmi dlhej dobe som konečne našiel príkaz ktorým sa dá zmeniť názov sieťového pripojenia. Tie štandardné názvy sú príliš dlhé: Local Area Connection a v laboch preferujem mať popisné názvy ako WAN pre pripojenie do internetu na serveri a Contoso LAN na lokálnych sieťových adaptéroch. Doteraz som to menil len cez Explorera, avšak už môžem zvýšiť svoju produktivitu vďaka netsh:

netsh>interface
netsh interface>set interface ?
...
Examples:
      set interface name="Local Area Connection" newname="Connection 1"

netsh interface>set int name="Local Area Connection" newname="Contoso LAN"
An interface with this name is not registered with the router.

netsh>

Dosť nečakaná chyba An interface with this name is not registered with the router. prekazila moje plány na zmenu názvu tak som radšej rýchlo prešiel na nastavovanie IPv6 adries, aby som sa nezdržoval v takúto neskorú hodinu.

netsh interface ipv6>set add "Local Area Connection" fd00::2/64
The requested operation requires elevation (Run as administrator).

Príčina chyby bola hneď jasná: nie som administrátor a Windows 7. Pred chvíľou som nastavoval IPv6 adresu na Windows 2008 R2 Serveri kde tento príkaz zbehol v pohode. User Account Control je po nainštalovaní Windowsu zapnuté pre všetkých administrátorov okrem štandardného konta Administrator. Je tu ale rozdiel medzi serverovým a klientským Windowsom:

  • Serverový OS: počas inštalácie nastavíte heslo a prihlasujete sa pod Administrator
  • Klientský OS: počas inštalácie zadáte názov konta a heslo a prihlasujete sa pod ním

Príkazový riadok som samozrejme zabudol spustiť s administrátor­skými právami a bohužial vo Windowse normálne nie je príkaz sudo 🙁 Spustenie novéhopríkazového riadku s riadnymi právami umožnilo používať netsh na konfiguráciu Windowsu a zmena mena adaptéru zbehla v pohode. Škoda len, že niekto v MS si nedal tú námahu naprogramovať do všetkých častí netshu, ktoré upravujú systém, kontrolu práv.

Posted in IT