Maturitná slohová práca zo SJL

Podľa vyhlášky škola musí zabezpečiť okrem Pravidiel slovenského pravopisu napríklad aj Synonymický slovník (v každej triede po 2 kusy). Na Adlerka však budeme mať iba PSP, ktorý býva každý rok, lenže v knižnici sa nenachádza SS, čo je vlastne porušením zákona. Treba si priniesť vlastný Synonymický slovník, pretože na to máme právo a Adlerka nie je schopná ho dodať.

Ďalšie informácie sú vlastne tiež pre Adlerákov, keďže toto nám slovenčinárka nehovorila.

Treba tvoriť odseky a dodržiavať ľavý okraj a však treba si dať pozor i na pravý okraj (mnohí nerozdeľujú slová a text musí byť zarovnaný z oboch strán (justify) a mali by sa za to strhávať body – záleží od kontrolujúceho učiteľa, či bol na školeniach).

Veľmi diskutovanou otázkou bolo škrtanie. Bielítko je zakázané použiť. Škrtať sa môže – text treba dať do zátvoriek a prečiarnuť jednou rovnou čiarou:

Text v ktorom som (–vyškrtol–) slovo.

Jedine takéto škrtanie je dovolené, a však nie je dovolené škrtať na každom riadku :-).

Právo, ktoré prináša nová forma maturity, len sa o ňom nevravelo: známku sa žiak musí dozvedieť do 10 dní a v prípade, že s ňou nie je spokojný, má právo vidieť hodnotenie jednotlivých častí práce a učiteľ je povinný to zdôvodniť.

PS: naša slovenčinárka sa sťažovala, že musí rátať každému žiakovi vážený priemer, aby prišla k výslednej známke. Hodnotenie (i čiastkové) sa píše na špeciálne tlačivo. Niekto by si mohol povedať, že to bude pracné. Na školení o nových maturitách však učitelia dostali aplikáciu (v Exceli), v ktorej vypíšu do koloniek hodnotenia a aplikácia za nich vypočíta známky a vyplní formulár (jeden Excelovský dokument zvláda 40 žiakov). Naša učiteľka teda nechodila na školenia, keďže o tejto možnosti uľahčenia si práce nevie.

0 thoughts on “Maturitná slohová práca zo SJL

  • No musíš brať do úvahy aj fakt, že nie každý je školený v napr. excely ;-).

    ad justify: viac-menej nám to môže byť jedno, keďže o tom slovenčinárka nevie :-).

    ad právo n.m.: Bude to brutus zmätok a čo sa mňa týka nerýpal by som do nej a obzvlášť pre ústnymi maturami…

    ad zaneprázdnenosť: zabudol si podotnúť, že bude musieť rátať aj všetky gramatické chyby, čo jej určite zabere more času :-D.

  • Excel: tak potom to bude musieť rátať na kalkulačke. Ide o to, že 0–4 body sú ekvivalentom známok 1–5, čo treba prepočítavať. Excel to automatizuje.

    Justify: ide o prípad, keď prácu bude opravovať niekto, kto školenie mal.

    Právo: pochybujem, že ho niekto využije, ale počul si niekedy o právach, ktoré prínaša nová maturita? Ja až dnes.

    Gramatické chyby: od určitého počtu chýb máš 0 bodov, čiže všetky rátať nemusí :-).

  • Justify: Ešteže sa to nás netýka :-)

    Právo: Ja som sa o tom dozvedel až vďaka Tebe ;-). Thx.

  • No pekne, ešte že ťa mame v triede, čo by sme si bez teba počali. O niektorych veciach som absolutne nevedel, a to hlavne že mame pravo sa znamku dozvediet do 10 dni. Keby sme mali take pravo aj pri skolskych pisomkach :-) , vrchovinova by to tazko zvladala

  • Prečo v súvislosti s oneskoreným opravením písomiek spomínate práve slovenčinárku? Veď tam máme aj viditeľnejších kandidátov, resp. kandidátku. Neviem ako vy, ale ja ešte stále neviem čo som dostal z tej eseje zo 14.septembra… ;-)

  • To si dobrý, že si pamätáš, kedy sme písali skúšobný Monitor z ANJ (14.9. sa už učilo? :-O ).

    Lenže Vr aspoň vie, že sme písali sloh a mala by ho opraviť (len nevie ešte ten termín ;-)) ale Vi ani netuší, že sme nejakú esej na Monitore (normálnom) písali a môžme byť radi, keď ju opraví.

Comments are closed.