Windows Server 2012 RC + VMware Workstation 8.0.3

Skúšam release candidate verziu Windows Server 2012 vo virtuálnom prostredí VMware Workstation 8.0.3. Po nainštalovaní operačného systému do virtuálnej mašiny s nastavenou kompatibilitou na Windows Server 2008 R2 je virtuálna mašina funkčná, problém však nastal po nainštalovaní ovládačov VMware Tools. Obrazovka sa prepla na celý režim, zostala v modrej farbe a VM sa tvárila ako zamrznutá.

Na internete nebolo veľa informácií o kompatibilite medzi Windows Server 2012 a Workstation 8, ale rýchly test odhalil problém v ovládači pre displej. VMware Communities našťastie obsahujú príspevok (ktorý sa však tažko dá vyhľadať Google-om) o správnom inštalovaní VMware Tools pre Windows Server 2012 RC: How to proper install VMware tools under Windows Server 2012 RC. Funkčný by mal byť balíček VMware-tools-windows-8.6.5–621624.iso (odkaz je pre 64-bitovú verziu VMWare Workstation.

Inštalácia tejto verzie VMWare Tools však v čisto nainštalovanom Windows Server 2012 RC nebola úplne priamočiara – prvý krát to zase skončilo modrou obrazovkou (nie BSOD – iba čistá modrá obrazovka), avšak po resete VM sa Windows znovu normálne spustil a druhé nainštalovanie ovládačov VMWare Tools už prebehlo v poriadku a po reštarte mal systém funkčný grafický ovládač.

PS: grafický ovládač pre virtuálnu mašinu občas spôsobuje pád grafického ovládača v hosťovskom OS – aspoň pri NVidia grafickej karte.