Zdieľanie priečinkov vo Windows XP

Nastavenie zdieľania priečinkov vo Windows XP Professional nebýva väčšinou ľahké pre začiatočníkov. Pokusím sa napísať krátky postup, ako to nastaviť.

Upozornenie: najčastejší problém býva v autentifikácii (prihlásení užívateľa cez sieť). Pri pripojení cez sieť sa treba do Windows-u prihlásiť (nie na PC, za ktorým sedíme, ale cez sieť na druhý PC) → treba zadať meno a heslo užívateľa definovaného na PC, na ktorý sa pripájame.

Treba mať tiež pre daného užívateľa povolenia na čítanie/zápis v súborovom systéme (NTFS).

Užívateľské kontá použité na prihlásenie treba mať zaheslované!

Pojmy, aby sme si rozumeli:

lokálny PC
počítač, na ktorom nastavujeme zdieľanie súborov
vzdialený PC
počítač, ktorý sa bude cez sieť pripájať na lokálny PC na zdieľaný priečinok

Začíname

Treba mať deaktivované Jednoduché zdieľanie (Simple sharing). Táto položka nemá byť zaškrtnutá.

Windows Explorer > Tools > Folder options… > View > Advanced settings > [] Use simple file sharing
Prieskumník > Nástroje > Možnosti priečinka… > Zobrazenie > Rozšírené nastavenie > [] Použiť jednoduché zdieľanie súborov

Na lokálnom PC sa preklikajte k priečinku, či súboru, ktorý chcete zdieľať. Vo vlastnostiach prejdite na záložku Sharing (Zdieľanie) a zvoľte položku Share this folder (Zdieľať tento súbor).
Kliknite na Permissions (Povolenia) a pridajte do zoznamu užívateľov, ktorým chcete zdieľať dáta. Skupina Everyone obsahuje všetkých užívateľov lokálneho PC a teda dáta budú zdieľané všetkým, ktorí sa prihlásia.
Je možné nastaviť povolenie (Permit) alebo zamietnutie (Deny) zdieľania danému užívateľovi alebo skupine.

Na vzdialenom PC zadajte cestu k zdieľanému priečinku (\\local_PC\Pri­ečinok) a Windows by mal zobraziť dialógové okno s výzvou na prihlásenia sa. Zadajte meno a heslo užívateľa na lokálnom PC, nie zdieľanom, z ktorého sa prihlasujete.

Automatické prihlásenie

Aby sa Windows automaticky prihlásil zo zdieľaného PC na lokálny (pri otvorení zdieľaného priečinku), treba mať na obidvoch PC nastavené rovnaké mená a heslá na kontách.


Tento návod nie je úplne podrobným popísaním zdieľania priečinkov, ale dúfam, že objasnil problematiku prihlasovania sa na vzdialený PC v prostredí MS Windows XP Professional.

0 thoughts on “Zdieľanie priečinkov vo Windows XP

 • No, mne to teda nefunguje. Na PC s WinXP pro som to nastavil takto: Sharing permissions = everyone > fullcontrol a do Permissions som vlozil everione ale po prihlaseni z ineho pocitaca mi ziadne okno na prihlasenie nevyskakuje. Skusal som to aj len s jednym uzivatelom, to znamena, ze som namiesto everyone dal konkretneho lokalneho uzivatela, ale ani tak mi nevyskoci ziadne okno na prihlasenie :o(

 • zdielanie says:

  Zdravim,
  chcel by som sa opytat, mam doma dva PC jeden ma XP a druhy Win7, na to win 7 si viem nastavit na zdielany subor heslo, na to aby si ho vedel pozriet niekto iny v domacej sieti ak pozna heslo, ale neviem najst ako toto iste urobit v XP. Viete mi poradit … ?
  Diiik ! :-)

 • zdravíčko.
  Postupoval som v podstate podľa návodu a narazil som na problém.
  Posledný odsek:
  Automatické prihlásenie.
  Je tam napísané, že aby sa systém prihlásil automaticky, tak musí mať nastavené rovnaké meno a heslo.
  Ja mám na oboch PC úplne iné mená aj heslá a prihlási ma automaticky s plnými právami.
  Ako by sa to dalo obmedziť?
  Preštudoval som už kopu stránok a nič prínosné som nenašiel.
  Ďakujem

Comments are closed.