Phishing z neoficiálneho obchodného registra Firmdata

Pár dní po založení živnosti mi došiel list označený ako Register obchodu a živnosti z Kopčianskej 15. Vyzeralo to skoro ako niečo úradné, so známkou pána prezidenta, na čo som si povedal, že štátne inštitúcie asi nepoužívajú paušálne platby za listy, ale pekne lepia známky. Po otvorení na mňa vyskočil 59? šek od firmy FIRMDATA. Hneď som si zanadával, že čo to má byť za skryté poplatky, veď pri zakladaní živnosti som zaplatil kolky za všetko potrebné.

Google mi však veľmi rýchlo objasnil, že sa jedná o podvodný poplatok za zápis do Registra obchodu a živnosti. Firma FIRMDATA Slovenská Republika s.r.o., a jej podobné podvodné firmy ako Informatik s.r.o., či INFODAT, prevádzkujú duplicitné, neoficiálne, nepoužiteľné a zbytočné kópie obchodných registrov a žiadajú za zápis do týchto ich kópií správne poplatky. V prípade e-mailov by sa hovorilo o phishingu, či scame, kedy firma uvádza prijímateľa do omylu.

O neserióznosti firmy FIRMDATA a jej registra hovorí samotný list, ktorý nijako nepredstavuje firmu, jej portfólio a v čom je register také „terno“, že by sa novozačínajúci podnikateľ do neho mal zaregistrovať. To že ponúkajú nejaký CD-ROM za poplatok 100? a označujú to ako databázu, podľa ktorej firmy môžu sledovať svoju konkurenciu, nebudem rozoberať, lebo je to zbytočné. Jedná sa o prázdne žvásty, ktoré majú nalákať ľudí, aby nadobudli pocit, že ich produkt má nejakú hodnotu.

Ich zavádzajúci list obsahuje len suché informácie o ponuke zápisu informácií o živnosti do Registra obchodu a živnosti, ktorý príjemca potvrdí zaplatením poplatku. Ľudia takto nadobudnú pocit, že sa jedná o poplatok, ktorý musia zaplatiť. Vzhľadom na to, že rakúsky majitelia firmy FIRMDATA majú firmy aj v iných štátoch – Rakúsku, Českej republike, Chorvátsku a Bosne a Hercegovine, predpokladám, že text listu je z právneho hľadiska korektný. Z morálneho hľadiska je to však iba trápne obohacovanie sa na základe nevedomosti a neskúsenosti iných.

Takýto list pripomína „60-eurové faktúry, ktoré SOI označila ako nekalú obchodnú praktiku“. Znovu však pripomeniem, že tieto prípady sú zrejme právne strašne odlišné, ale z hľadiska dobrých mrav úplne totožné. A záver? Treba si dávať pozor na poplatky od podivných spoločností, či už prídu klasickou poštou, alebo do e-mailovej schránky. A list buď zahodiť, alebo sa pokúsiť podať podnet na SOI.

0 thoughts on “Phishing z neoficiálneho obchodného registra Firmdata

 • Peter Rakytník says:

  …plnehodnotná informácia, ďakujem, moje noci budú kľudné a budem sa môcť bez obáv venovať svojej živnosti…
  ďakujem

 • Ďakujem za info, práve som od nich otvorila list a radšej som si dala do googlu či je ten list kóšer..a vidím, že nie, tak mi odľahlo :) Ďakujem za užitočné informácie ;)

 • Paulína Černá says:

  ďakujem za info, ja keď som začína živnosť mne došiel len jeden papier a zahodila som to.
  Môjmu manželovi došli až 2 listy, neviem či preto že je z Česka a otvoril si živnosť na Slovensku, a tiež prehnané sumy a práve od firmy ktorá je spomínaná,
  ďakujem už viem, že sú to papiere do koša :)

 • Pozor na to NEPLATIT, NEVOLAT, NEMAILOVAT NIC !!!

  !!! 2017 stale aktualna info !!! najstarsi zaznam som nasiel tusim z roku 2007
  :D pobavilo ma to lebo som si zalozil zivnost aj na Bezpecnost Info systemov :D
  .. dufam ze im nauctovali tych 70 EUR za list ..

  Podotykam, zakladal som zivnost elektronicky a vopred som si overil ze to bude zadarmo v ramci aktualnych predpisov v roku 2017. Toto si overite na prislusnom verejno organe alebo stranke slovensko.sk.

  Nie len ze by tymto mali duplicitnu databazu ale aj Vas nepriamy suhlas na pracu s takymito udajmi. Pozor na to! Takze uhradou sa v podstate radite do formularu na spam a nevyziadane telefonaty. Akoby ich uz nebolo dost … Ak by Vas nahodou kontaktovali telefonicky alebo mailom treba ich slusne poprosit o vyradenie z databaz v sulade s EU legislativou o OptIn / OptOut Zhromazdovania udajov. Ak to nebudu respektovat daju sa podnikat dalsie kroky nie len na slovensku, kedze tuto firmu vlastni Rakuska firma a rakusky obcania… Viac sa dozviete aj v tomto clanku o novo pripravovanej legislative, ktora ma priniest az do 20mil Eur pre firmy co porusia zbieranie udajov bez suhlasu a zvolenia na pouzivanie dalej. : https://litmus.com/…il-marketers

  Ak by sme nemali taketo firmy tak je internet rychlejsi. Napr emaily su stale 56% len SPAM ku 2017 Q2.

 • Dneska je prosím pekne 29.03.2018
  Ešte nemám list zo živnostenského a od nich mi už prišiel.Zaplatit 69euro. Na nete som som našiel že obrat mali za rok 2017 168 000euro ale získa –5590euro.Samozrejme sú v mínuse. Takže opäť klasika. Nič sa im nestane a štát na to úplne kašle a keď im zavolam alebo napíšem email tak ešte s nimi akože súhlasím. To kto vymyslel také zákony , prasatá ? Podľa toho čo sa deje tak určite áno. Záložné si všetci takéto firmicky , veď je to také jednoduché a beztrestne…

Comments are closed.