Nová éra vývojových nástrojov

Dočkali sme sa a pre mňa celkom znenazdajky sa objavilo Visual Studio 2010 už v pondelok. Launch event počas troch dní uvádza Visual Studio 2010, nástroje pre vývoj v SharePointe, nový Silverlight 4 a vývoj pre Windows Phone. Celkom fasa veci, ak naozaj tie znalosti, ktoré mám z ASP.NET WebForms a zo Silverlightu viem bez problémov použiť v SharePointe a v Silverlighte bežiacom na Win Phone.

Hneď pri uvedení mali VS 2010 k dispozícii MSDN predplatitelia, študenti cez Dreamspark naň tiež vôbec nemuseli čakať, keďže sa tam Professional verzia objavila hneď, ostatní môžete použiť Express či 30 dňové trialky. Ešte keby im tak netrvalo sprístupniť mi MSDN Premium v rámci MSP programu…

Integrovaná podpora všemožných nových funkcií do VS je naozaj lákadlom – Office Ribbon v C++ má vlastný dizajnér, podpora pre Windows 7 Taskbar API priamo vo WPF a WPF či Silverlight dizajnéry. Malou novinkou je zmena v projektoch pre Windows a konzolové aplikácie, keď projekt je buildovaný pre x86 platformu. Spolu s .NET 4.0 to znamená podstatne zrýchlenie spustenia aplikácie. Oplatí sa po upgrade prejsť svoje staré projekty a manuálne v nich zmeniť platformu z AnyCPU na x86.