Na našom veľkom informačnom portáli, kde nájdete všetko o počítačoch a internete, Živě.sk, nájdete v spolednej dobe už len všetok bulvár o počítačoch.
Článok Nový font vo Windows Vista či Office 12 zrejme nie je až taký nový hovorí o podobnosti nového písma Segoe UI z Windows Vista s písmom Frutiger. To, že Segoe UI je licencované písmo typu Monotype. Čo je však podstatné: Segoe UI je optimalizovaný pre ClearType (zobrazovanie na LCD) a obsahuje vyše 2200 znakov. tieto podstatné „drobnosti“ Živě.sk, ako správny bulvár, neuvádza. Hlavne, že vydal v ten deň nejaký článok.
Zaujímavá je aj psychologická sonda v komentároch: to, že Microsoft písmo licencoval a upravil, sa samozrejme nepáči lenivým slovákom. Tí (nielen zo Živě.sk) samozrejme na jednej strane Microsoft obviňujú z plagiátorstva. Na strane druhej nemajú problém napísať:
co keby som zacal podnikat tymto sposobom aj ja? novy winblows vista nazvem doors rasta, pridam zopar zvuciek kapely doors, zopar grafickych tem v zlto zeleno cervenej a poviem ze som to neukradol ale vylepsil. kto ide do toho so mnou?
Lenivému slovákovi vôbec nerobí problém ukradnúť cudzí softvér a cudziu muziku. Možno paradoxne aj tento „podnikateľský nápad“ je realizovateľný. Problém je v tom, že by sa lenivému slovákovi nepáčil, pretože by musel zaplatiť licenciu za Windows a licenciu za hudbu od Doors a farby by si doupravoval. Plno výrobcov notebookov dodáva Windows s témou, ktorá je zmenená, aby zodpovedala ich obchodnej značke. A robia to plne legálne.
Ďalší článok Nebezpečné WMF obrázky: eliminujeme riziká nezaplátanej chyby vo Windows je úžasný PR článok pre Živě.sk – informuje neskúsených užívateľov v dostatočnej miere, uvedie odkazy na relevatné zdroje a keďže ide o bezpečnostnú chybu, v dostatočnej miere nakydá na Microsoft.
Áno, uvedená chyba je nebezpečná. Problém je v podaných informáciách: podľa samotného zdroja – F-Secure Blog – chyba bola objavená 28.12. 2005. To je včera! Napriek tomu si Filip Hanker dovolí 29.12. 2005 napísať vetu:
Microsoft na spomínanú chybu do dnešného dňa nevydal žiadnu záplatu.
Informácie o bezpečnostnej chybe 28.12. 2005 uverejnil F-Secure Blog, Secunia a vyšiel aj článok s popisom a postupom pre elimináciu chyby na Microsoft Technet. Aby článok vyzeral fundovane a hackersky, tak ako zdroj opravy uvedieme „bezpečnostné fórum Full-disclosure“. Samozrejme že sa jedná o postup uvedený v oficiálnom článku na Microsoft Technet – Vulnerability in Graphics Rendering Engine Could Allow Remote Code Execution. A pre istotu na záver článku, aby sme nevyzerali, že iba kopírujeme informácie z ostatných serverov, uvedieme vetu:
Pre pokročilých užívateľov dodávame, že sme sa pokúšali docieliť pomocou rôznych editácií systémového registra aj to, aby Internet Explorer neotváral WMF súbory (MIME typ image/x-wmf) automaticky. Dospeli sme k záveru, že takáto možnosť takmer iste neexistuje.
(Samozrejme, že veľmi často existujú červy, ktoré zneužívajú chybu, dlhú dobu pred jej objavením. Ale kým nie je objavená, nie je čo opravovať.)
Obidva uvedené články sú o Microsoft-e a nikdy som sa netajil sympatiami k Microsoft-u. Nejde však o bezhlavé obhajovanie Microsoft-u. Vôbec nie som nadšený, že existuje takáto chyba, ale určite nejde o jediné neprofesionálne články s nepresnými informáciami na Živě.sk. Ostatné články na Živě.sk nesledujem.