IE platforma – názor druhej strany

Jaroslav MARTIN reagoval na svojom noie blogu na môj článok o IE platforme. Niektoré časti vyňal a okomentoval. A vyňal ich naozaj bravúrne:

Hneď v prvom odstavci sa autor dištancuje od praktík, ktoré sú súdruhovi Ficovi, spomenutému v minulom článku, vlastné: účelové vyňatie viet z kontextu a samá polopravda. Potom z toho vzniká taký mačkopes, ktorému sa nedá veriť. Uvážte sami:

V prvom a druhom odstavci píšem:

Od všadial je počuť výkriky pubertálnych nadčšencov, ktorí
zavrhujú najlepšiu platformu na Internete – Internet Explorer.
Microsoft počas vojny prehliadačov spravil z dnešného pohľadu chybu: orientoval sa na vývoj platformy, nie prehliadača

Microsoft si uvedomil, že nestačí mať najlepšiu platformu na Internete, treba mať aj najlepší prehliadač. IE v súčastnosti nie je najlepší prehliadač, pretože v ňom nie je možné využívať mnoho skvelých prvkov z HTML alebo CSS.

Na čisto populistickom noie blogu sa však objavil iba výňatok z môjho textu, a to takýto (aj spolu s reakciou):

Microsoft si uvedomil, že nestačí mať najlepšiu platformu na Internete, treba mať aj najlepší prehliadač. Toto souvětí mě poněkud vykolejilo, neboť jsem zatím neslyšel o tom, že Microsoft distribuuje „nejlepší“ platformu na Internetu. Jen tak na okraj. Microsoft není linux, aby jste si ho jen tak (legálně) mohl stáhnout z Internetu.

V článku som jasne pomenoval, čo znamená „najlepšia platforma na Internete“ – je ňou Internet Explorer. Avšak jedna veta z článku je vyňatá z kontextu a účelovo používa na ďalšiu demagógiu:

Jen tak na okraj. Microsoft není linux, aby jste si ho jen tak (legálně) mohl stáhnout z Internetu.

Táto veta zase vykolajila mňa: aký súvis má IE platforma s distribúciu software cez Internet? Pán Jaroslav, pre vašu informáciu, každý držiteľ MSDN Subscription licencie má možnosť si stiahnuť software, za ktorý zaplatil, cez Internet.

Podobne je to s prehliadačom Netscape:

Tak předně pane kolego Netscape „ako taky nezmizol z povrchu Zeme“. Můžete se přesvědčit na http://www.netscape.com!

Nedajte sa zmiasť citáciou, pôvodný prehliadač Netscape naozaj vyhynul. Prehliadač (s rovnakým názvom) Netscape, ktorý existuje v súčastnosti, je program (napísaný ešte horšie ako IE), ktorý využíva na zobrazovanie stránok jadrá Gecko alebo Trident, čiže Mozillu alebo Internet Explorer. To, čo bolo v Netscape 4 a zobrazovalo stránky už vďaka bohu neexistuje.

Čo sa týka vytknutia

..keď stránka nie je validná, tiež je treba správne spracovávať XML menné priestory (čo ani Mozilla a jej XHTML jadro nevie!!!). Ani tady nemohu souhlasit. Je-li stránka nevalidní může tak akorát skočit do zdi. Webové standardy se buď dodržují a stránky se zobrazují správně a nebo se nedodržují a je to fuk.

Tu nájdeme konsenzus, ale musím to lopatistickejšie vysvetliť: Áno, je potrebné písať dokumenty podľa štandardov. Avšak žiaden software nie je bez chýb a existuje strašne veľa generátorov XHTML kódu, ktoré nepoužívajú XML generátor, ale len zliepajú texty k sebe. Teda niekedy sa stane, že výsledný dokument nie je validný. Alebo sa niekto pomýli pri písaní. Samozrejme, takýto nevalidný dokument by nemal byť zobrazený. Avšak, Jaroslav, nechcite, aby si ľudia čítali chybové hlášky typu „Document is not well formed.“. Však tomuto normálny človek nič nerozumie, ani keď to má nápisané v rodnom jazyku.

Preto je potrebné, aby prehliadač podporujúci XHTML dokumenty zobrazoval užívateľovi jednoduchú chybovú správu, ktorej porozumie a nie nejaký výpis obsahu registrov procesora (ľudia, ďzouk, OK? Nekameňujte ma za neho). A OC prehliadač by mal mať možnosť nastaviť si zobrazovanie „systémových chybových hlásení“ pre webdeveloperov, aby mohli odstrániť chyby vo svojom kóde. Obyčajným užívateľom sa však nemôžu zobrazovať napr. bledožlté stránky s výpisom chybného miesta v XML dokumente, aké teraz zobrazuje Mozilla. Treba spraviť niečo prívetivé: Prepáčte, ale tvorca stránky v nej spravil chybu a nemôže byť zobrazená. Skúste ho kontaktovať. Chcete zobraziť stránku aj napriek tomu, že obsahuje chyby (ktoré nie sú bezpečnostného charakteru)?

Už som na konci a skoro som zabudol: môj pôvodný článok bol o tom, že najlepšia platforma na Internete, teda Internet Explorer, je vynikajúca, ale nemá dobré vykreslovacie jadro. Ako prehliadač moderných stránok nie je použiteľný. A povedal som to:

IE v súčastnosti nie je najlepší prehliadač, pretože v ňom nie je možné využívať mnoho skvelých prvkov z HTML alebo CSS.

Jaroslavova reakcia na článok je však zase iba o tom, aké má IE zlé vykraslovacie jadro. A ja sa Vás pýtam: tvrdil som niekedy opak? Vaše názory môžete vyjadriť v už fungujúcich komentároch, ktoré sú zase už asi po desiaty krát v priebehu 2 mesiacov opravované. Nebojte, nikto sa ich už najbližšiu dobu nedotkne, takže komentujte!

0 thoughts on “IE platforma – názor druhej strany

 • Ano, již jsem se v minulosti pokoušel neúspěšně komentovat. Takže jsem rád, že vše je již v pořádku. Nemám rád IE, dělám stránky a vím jaké to je. Ale souhlasím s tebou, noie blog to trošku překroutil. Je sice chválihodné, že šíří osvětu, ale mohl by to dělat i líp. A tím teď myslím, že se mu ty stránky (možná úmyslně) zobrazují v IE dost divně.

 • Nemám rád IE, dělám stránky a vím jaké to je.

  Presne o tom to je, že MS dal programátorov super nástroj pre jednoduché vyvíjanie apikácií. VÚB má svoj systém v IE, občianske a vodičské preukazy, pasy sa vydávajú cez systém, ktorý je napísaný ako webové stránky pre IE.

  Ale webdizajnérom IE poskytuje veľmi málo. A myslím, že tento názor na tomto blogu vyjadrujem dostatočne. Ale MS s tým niečo začal robiť. A ja naozaj nemám rád polopravdivé informácie a ešte k tomu účelovo prekrútené.

 • Tak tos slovenský kolego trochu pos**l. Di do ř**ě s tim tvym IE. Jezis a ty kecy, no to me podrz.

 • to dimes:

  Hmmm mozes byt kontertnejsi? Ake kecy? Co z toho nieje pravda? Jo a skor ako cokolvek napises tak si skus precitat oba zmienovane prispevky a potom ESTE ASPON TRI KRAT. Potom uz by si asi mohol chapat o co tu ide.

  Jo a chapeme hadam vsetci aky je rozdiel medzi platfrmou a „ONO TO NEVIE CSS – bueee bueeeee“?

  Sheeeesh, hruza hruza ludia…

 • 2 dimes: si rád ža si sa mohol prejaviť?

  Príspevok bol OC vyhviezdičkovaný, toto je slušný blog, na ktorom majú miesto len konštruktívne komentáre. „Vyjadriť svoj názor“ neznamená, že v anonymite Internetu budeš na iných nadávať.

 • A aby sa dimes neskrýval, tak cez Questbook Guestbook na noie blogu som zistil adresu jeho homepage. Takže tu máte adresu úbohej existencie, ktorá dokáže len nadávať: http://dimes.wz.cz/web/index.php.

 • 2 Petr Stribrny: Ano úmyslně. (http://www.no­ie.wz.cz/…zivat-ie.php#…)

  2 Jozef Izso: Diskuse pro mě ztrácí smysl. Ad1) Argumenty ostatních, kterým nerozumíte (nechcete rozumět) nazýváte demagogií. Ad2) Vaše vyjadřování je neslušné a neetické (pubertální nadšenec, soudruh Fica, ubohá existence apod.). Ad3) ?Konštruktívneho komentáre?, o kterém píšete nejste bohužel sám schopen.

  S pozdravem

  Jaroslav MARTIN

 • ad 8.: Thx

  ad 7.: Čo k tomu dodať? Ja neviem prijať názory iných?

  Předem však zdůrazňuji, že nic na světě mě nepřesvědčí o tom, že je Internet Explorer dobrý prohlížeč.

  ?Konštruktívneho komentáre?, o kterém píšete nejste bohužel sám schopen.

  Tu sa naozaj nie je o čom baviť, ale ten, kto nevie prijať iný názor, aj keď je konštruktívny a pravdivý, ste Vy.

  Keď sa niekto neslušne vyjadruje „za“ IE, tak to je podľa Vás zlé, ale keď mňa niekto uráža „v mene anti propagácie IE“, tak to je v poriadku. Alebo vlastne sa radšej o tom nehovorí…

  A či sú Vaše texty demegogické, alebo nie, by mal posúdiť niekto iný, ako Vy.

 • ked nieco nie je tym, cim ma byt, tak nazveme to platformou ;-) Tak ako socialno-demokraticka platforma v krestansko-demokratickom-hnuti ;-)

  nic v zlom, celkom dobre viem, co si tym „platformnym“ v IE chcel nazvat. No doba ukazala, ze je to pomalicky uz zabudnuta zalezitost vhodna na par starsich intranetov ;-)) Ako by povedal klasik – obskurna platforma ;-)

  btw: len rypem, netreba mi vyvracat moje slova faktami ;-)

 • Vidieť, že sa pohybuješ v prostredí Windows Serverov…

  Len by som dodal, že som napísal, že teraz sa MS snaží vylepšiť zobrazovacie jadro.

  ad vhodný na staršie intranety: bohužial sa stále tieto zastaralé veci používajú aj v nových intranetoch (bankové systémy, mobilný operátory majú systémy určite založené na MSIE. Na druhej strane však ľahko môžu svoj IS poskytnúť autorizovaným predajcom).

 • [11] ked si budes nabuduce vyberat peniaze z bankomatu, tak si spomen na vlastne slova ;-) Jeden frontend som pre bankomaty bastlil ;-) Trikrat hadaj v com ;-)

  To mi ale nebrani povazovat „to platformne“ v IE za prekonanu zalezitost (pre web urcite) a ani „to“ v bankomatoch nakoniec nie je az tak MS+

Comments are closed.