Internet Explorer je tá najlepšia platforma

Internet Explorer je najhorší… IE je to najväčšie zlo na zemi… IE je bla, bla, bla…

Od všadial je počuť výkriky pubertálnych nadčšencov, ktorí zavrhujú najlepšiu platformu na Internete – Internet Explorer. Microsoft počas vojny prehliadačov spravil z dnešného pohľadu chybu: orientoval sa na vývoj platformy, nie prehliadača, čiže si zaručil bezkonkurenčné postavenie v biznis oblasti. Súčasťou vývoja platformy bolo pridávania vlastných rozšírení do jadra prehliadača (možno by bolo lepšie povedať prehliadačového jadra) a často sa neriadil štandardmi. Ale zvíťazil na Netscapom, ktorý mal oveľa, oveľa väčšie prehrešky voči zaužívaným zvyklostiam na Internete (vtedy nikto na štandardy nepozeral) a keďže Netscape ako taký zmizol z povrchu Zeme, teraz to nikoho netrápi. Pritom vtedy vyhralo naozaj menšie zlo.

Microsoft si uvedomil, že nestačí mať najlepšiu platformu na Internete, treba mať aj najlepší prehliadač. IE v súčastnosti nie je najlepší prehliadač, pretože v ňom nie je možné využívať mnoho skvelých prvkov z HTML alebo CSS. Microsoft vždy vylepšoval svoje produkty na základe odozvy zákazníkov. Teraz mu však na krk dýcha aj Linux a z Microsoftu sa po týmto tlakom stalo jedno obrovské ucho, ktoré počúva, čo zákazníkom chýba v ich produktoch a jedno veľké oko, ktoré sleduje diskusné skupiny na stránke Microsoftu a aj na základe týchto podnetov vylepšuje svoj software a hardware.

Zamestnanci Microsoftu majú svoje vlastné blogy, z ktorých tiež čerpajú nápady a žiadosti o vylepšenie produktov.

Teda vývoj IE sa uberá smerom zlepšovania platformy aby bola aj prehliadačom :-).

V súčastnosti existujú stránky, ktoré inteligentným spôsobom predstavujú užívateľom zastralého Internet Exploreru 5.0 prechod na alternatívne prehliadače.

Existujú však aj demagogické stránky (ktoré akoby boli priamo dielom súdruha Fica) a tlačia ľuďom kaleráby do hlavy nehoráznym spôsobom:

Co je nejvtipnější? IE7 beta 1 má defaultně nastavenou domovskou stránku na http://noie.wz.cz/…zivat-ie.php www.microsoft.com, což nelze změnit. To by mě nějak zvlášť nepřekvapilo, kdyby stránka nehlásila chybu!!!

V čom je problém? Beta verzia prehliadača Internet Explorer 7 vôbec nemá nastavenú ako domovskú stránku adresu www.microsoft.com a domovskú stránku si samozrejme môžete zmeniť v Ovládacích paneloch v Možnosti Internetu. Na prvý pohľad je však vidieť kvalita stránky, z ktorej pochádzajú tieto demagogické výkryky: nie je povolené komentovanie (i keď sa jedná o „blog“).

A uvedený screenshot (z webblogu LaTrine) je z úplne iného kontextu, do akého ho dáva autor blogu NoIE.

K stávke o podpore XHTML v IE 7 (z článku IE7 beta 1 – zázrak se nekoná – nakonci…) sa nebudem vyjadrovať, dôvody nezahrnúť XHTML jadro do IE 7 boli jasne napísané na IEBlogu. A pritom podpora formátu XHTML nie je len o tom, že zrazu začnem spracovávať XML dokumenty. XML dokumenty musia byť validné a teda prehliadač sa musí vysporiadať s oznamom užívateľovi, keď stránka nie je validná, tiež je treba správne spracovávať XML menné priestory (čo ani Mozilla a jej XHTML jadro nevie!!!).

Podobné demagogické stránky len dehonestujú snahu normálnych ľudí ukázať ostatným, ktorý používajú staré prehliadače, že existuje aj niečo nové a čerstvé a že sa oplatí to používať. (A pritom si často stačí otvoriť Windows Update a prejsť na najnovšiu Internet Explorer 6 platformu).

A v čom je IE horší/lepší v tabbed browsingu? Môžete mať všetky jeho okná na lište, môžete ich mať zoskupené na lište (vo Windows XP) alebo používať záložkové prehliadanie (pomocou Maxtonu, MSN toolbaru a iných plug-inov). Nie je pravda, že IE nemá, či nepodporuje záložkové prehliadanie (tabbed browsing), IE má dokonca 3 verzie, ktoré môžete skombinovať a naplno tak prispôsobiť surfovanie svojim potrebám. Avšak až od verzie 7 ho bude mať ako štandardnú súčasť.

Čo dodať na záver? „Pochválen buď Vývojový Tím Microsoftu, na veky vekov. Amen.“

Aktualizácia: Jaroslav MARTIN reagoval na tento článok na svojom noie blogu: Reakce na dopis od J. Izso – 04/11/2005

0 thoughts on “Internet Explorer je tá najlepšia platforma

 • V Mozille a Opere mas tabbed browsing hned. V ie musis najkor nieco instalovat… To je lepsie?

  nie
  ie

 • Prihlásim sa do systému, spustím si prehliadač, aby som sa pozrel na osobnú stránku na firemnom portáli, či mám niečo nové.

  V IE sa hneď načíta, vidím svoje úlohe, svoje e-maily, svoj kalendár.

  Vo Firefoxe a Opere musím odklikať 2 prihlasovacie okná len preto, že sa nedokážu automaticky prihlásiť na stránku v lokálnej zóne…

  Čo je lepšie? :-)

 • No to je teda fakt argument…asi tak jako ve Firefoxu mam integrovane hledani na nekolika vyhledavacich – spustim, napisu hledany vyraz a vyberu ze seznamu vyhledavacu kde chci vyhledavat…kdezto v IE musim jednotlive adresy vyhledavacu tukat do adresniho radku…ano, muzu si stahnout plugin, ale bud pouze na jeden vyhledavac, nebo mit potom pet list s vyhledavacema…a navic to musim instalovat…

  Co je lepsi??

 • Nastaviť si vo Firefoxe zoznam URL, kde sa bude automaticky prihlasovať (i keď im to v 1.5 blbne).

  Ad vyhľadávacie pole: Musím si doinštalovať Firefox, alebo IE7 alebo plug-in do IE… Stále však musím niečo doinštalovať do pôvodného systému…

  Automatické prihlasovanie do intranetu mám okamžite po prvom prihlásení PC do domény.

  Ešte pre ďalších komentujúcich: áno, váš FX je určite skvelý. Ale ak máte nulové skúsenosti s administráciou siete, tak pokiaľ ste nepochopili, o čom bol článok, môžete sa zdržať komentárov.

  Člínok nie je o vašom extra vytunovanom Firefoxe čo žiere tony pamäte. Článok je o výhodách IE v podnikovom prostredí.

 • Tibor Herský says:

  A myslíte tým článkom vôbec na používateľov slabších počítačov (ako som ja), ktorí nemôžu mať novší Windows než 98 Second Edition a na ňom nemôže byť novší Internet Explorer ako 5.5? Pritom na počítači mi v pohode beží najnovšia Mozilla Firefox aj najnovšia Opera!!!

 • na win98SE môžeš mať po verziu 6 ;) ja sám ju mám…ale len kôli tomu, že IE potrebuje k svojmu chodu icq…ináč by som ho nikdy naupdatoval a nepoužíval…myslím si že neponúka také funkcie aké treba…vo firefoxe alebo opere sú všetky dôležité funkcie…zatiaľ som naň nemusel nič doinštalovávať (teda iba jedna výnimka – fasterfox)…zatiaľ čo kým som mal iba IE som bol v koncooch…furt mi tam nejaká tá funkcia chýbala…stránky mi načítavalo pomali…ich rozvrhnutie bolo tiež divné…hrozné bolo keď sa mi otvorilo 20 okien na lište…proste žiadne blokovanie okien…a to nehovorím o tom množste adawaru…spywa­ru…vírou…keby­že nemám dostatočnú ochranu počítaču môžem dať amen (ale aj napriek ochrane sa mi do PC dostala kopa hávede)…odkedy mám firefox tieto problémy absolútne nemám…

 • Ahoj, ta chvála na ie se mi zdá až moc přehnaná. Je to sice moc dobrej prohlížeč, ale CSS zas tak moc nepodporuje (všechny ty odbočky)… Jinak super!

Comments are closed.