Vylepšený(?) Internet Banking VÚB

14.9. 2005 VÚB Banka spustila novú verziu Internet Bankingu. Aké nové služby prináša?

Na prvý pohľad pôsobí dizajn celkom príjemne, je čistejší ako v starom internet bankingu ale pôvodný dizajn vyzeral konzistentnejšie.

Úvodná stránka IB je rozšírená o informácie pre klientov o tejto službe – ako si nastaviť prehliadač pre certifikáty, čo je IB Plus a iné. Bohužiaľ, tu končia všetky novinky, ktoré sú na prospech užívateľovi. Ďalej je to len horšie a horšie s použiteľnosťou a prehladnosťou.

Internet Banking je čisto textový! Nechápem, prečo sa niekto rozhodol zrušiť ikonky – veď sprehľadňovali, zrýchlovali a uľahčovali navigáciu po stránke. Teraz treba stále len čítať texty na tlačidlách – a to len z jediného dôvodu – niekto sa rozhodol, že nebudú existovať klikateľné odkazy!!! ++(Názov konto nie je odkaz, po kliknutí sa zvýrazní riadok tabuľky a potom je potrebné použiť „akčné tlačidlo“)++

IB beží na ASP.NET technológii. Ako je známe programátorom v .NET, webové formuláre –často– vyžadujú postback cez POST ++(preto sa to volá postback)++. Realizátor IB sa rozhodol pre veľmi úžasnú vec: chcete si zobraziť informácie o účte? Naprv si kliknite na účet v zozname a potom kliknite na tlačidlo „Detail účtu“! Prečo to však nejde jednoduchšie? Len cez jednoduché kliknutie? Pretože sa niekto nedokázal vysporiadať s postbackom a pretože niekto iný odstránil ikonky.

Teraz sú všetky „akčné“ tlačidlá umiestnené pod zoznamom (napr. tabuľka s účtami). Vy si kliknete na ten, s ktorým chcete robiť a potom zvolíte akciu! Toto je nonsense! Naozaj nechápem dôvod odstránenia ikoniek – boli pekne v jednom riadku pri účte a len ste si klikli na požadovanú akciu. Teraz vďaka obrovským <button>om treba požívať tento debilný postup. ++Všetko beží pod JS, takže obrázky je možné použiť.++

V schránke správ použili obdobný postup. Ale načo? Veď je tam jediná akcia a to zobrazenie správy. Schránka tiež obsahuje chybu: Keď si otvoríte nejakú správu, odkaz „Schránka správ: 1/0“ nefunguje!

Výpis pohybov na účte je tiež prepracovaný k horšiemu. Farebne odlišuje len debety, kredity sú čiernou. A pritom tá zelená tam bola perfektná. Jediný prínos je v možnosti „Zadať rovnakú platbu“, čo zrejme predvyplní platobný formulár. Nemal som možnosť túto funkciu na niečom odskúšať.

Odstránili tiež tlačidlo „Cenník“. Teraz je absolútne nemožné si jednoducho zistiť, čo vás stoja jednotlivé položky (platba do zahraničia, SMS notifikácia, e-mailová notifikácia…). Najskôr to treba pracne hľadať na VÚB stránkach.

Jednotlivé sekcie IB sú farebne rozlíšené podľa farebnosti produktov – účty sú bledomodré, úvery červené atď. ++Toto je plus, ale menšie plus.++

Štandardom zostáva, že VÚB IB má dobrý tlačový výstup pomocou CSS.

Zhrnutie: je pekné, že IB zobrazuje teraz oveľa viacej informácií a niektoré sú aj prehľadné, ale je absolútne nepoužiteľný. Kým sa niekam dostanete, musíte si vyklikať myšku. Ako je zvykom (a hlavne v ASP.NET), všetko beží na JS. Je však funkčný v MSIE aj Mozille, Operu som neskúšal. V prerobení IB sa skrýval veľký potenciál. Firma, ktorá ho realizovala, to však maximálne pokazila a predchádzajúci IB bol oveľa lepší. Lepší však bol zrejme len z pohľadu ľudí, ktorí s ním pracovali a nie z pohľadu manažérskej stoličky. Produkt, kvôli ktorému som si zvolil banku sa zvrhol, takže sa môže začať prieskum trhu a napriek hroznému IB v SLSP budem zvažovať zmenu banky.

Zákazku zrejme realizovala rovnaká firma, ako tá, čo robila stránky VÚB, ktoré sú perfektne použiteľné a prehľadné. Prečo si zvolili takýto prístup k použiteľnosti nerozumiem. Úžívatelia si však budú musieť zvyknúť a MSIE-čkári sú na bezduché klikanie z podobných aplikácií už asi zvyknutí a nebudú teda proti novému IB protestovať…

0 thoughts on “Vylepšený(?) Internet Banking VÚB

 • Priatelka pouziva VUB vo firme, ale v tomto „vylepsenom“ IB uz nefunguje pod Operou. Gratulujem vyvojarom, by som ich nakopal niekam.

 • Pozeral som si hlavičky v HTML dokumente: stránky robila firma Unisys.

  Je skutočne vidieť rozdiel medzi kvalitnou prácou Millenium000 (Telecom.sk, VÚB a iné veľké, kvalitné portály) a týmto dosť veľkým nepodarkom.

 • Takže ako sa potvrdilo, dnes sa nedali robiť platobné príkazy v tom ich geniálnom systéme ani v IE. Bolo treba naklusať do banky.

 • Po niekolkych telefonatoch som ziskal info, ze dnes v noci, resp. zajtra rano by mala byt uvolnena nova beta verzia, ktora bude funkcna uz aj pod Operou. Zatial iba ciastocne, ale prikazy na uhradu by uz mali fungovat. A bolo by dobre niekde spisat veci, ktore pod touto verziu nie su funkcne pod Operou, lebo inak asi nie je mozne dosiahnut plne funkcnu verziu.

 • Nemala by si náhodou firma vytvárajúca IB zistiť, čo všetko nejde v Opere? Feedback od užívateľov je dobrá vec, ale pokiaľ sa jedná o skutočné vychytávky a nie feedback typu: Tu máte nefunkčnú stránku a povedzte nám, čo vám nejde.

 • Bohuzial zijeme na Slovensku. Ked som tam volal, tak som dostal odpoved, ze Opera je minoritny prehliadac a preto nebol dovod skusat ich IB na nom. Budme radi, ze to snad vobec pojde pod Operou.

 • Opera je sice minoritna, ale najlepsia. Ostatne prehliadace zvacsa iba kopiruju to, co uz chlpaci vyvojari do opery davno implemetovali.
  Jedine co im chyba je lepsi marketing a propagacia. To je dovod preco je opera „minoritna“, ale ked povazuju tretie miesto na svete prehliadacov za „minoritne“, tak potom nech sa paci …
  Mam IB v tatrabanke a v slsp a este som nemal s nim pod operov nikdy problem.

Comments are closed.