Thermaltake Xaser III

Potreboval som vyriešiť problém s chladením môjho počítača (hlavne P4 ktorý bežal sústavne na 65°C). Zack mi poradil, aby som si zohnal väčšiu skriňu, v ktorej bude prúdiť vzduch. Stará bola totiž už maximálne preplnená.

Dostal som nejaké peniaze z brigády a šiel sa poobzerať po veľkej skrini. Všetky vačšie skrine v Ageme stáli okolo 3500 Sk (bez DPH). Našiel som si jednu veľkú skriňu, ktorá mala integrovaných 7 chladičov a mala aj displej s ovládaním. Mali ju aj skladom, tak som sa vybral do firmy sa informovať a zabookovať si jeden kus. Mal som šťastný deň, takže priamo ma hodili do Agemu a kúpili sme Thermaltake Xaser III. Patrí k funkčne aj dizajnovo veľmi dobre navrhnutým skrinkám.

Bedňa na PC Thermaltake Xaser III váži 20kg, predný panel je z masívneho hliníku, priečky z 1mm hliníku. Je dodávaná so 7 tichými chladičmi, displejom Hardcano 9 (je rovnaký ako Hardcano 10, len nemá vyvedené USB a FireWire), montovanie zariadení do 5,24" a 3,5" slotov je bezšróbové pomocou umelohmotných držiakov. Predný panel je zabezpečený na trojpolohový kľúčik, bočný panel sa dá zablokovať proti otváraniu.

Inštalácia vnútra bedne prebehla rýchlo. Najdlhšie trvalo samozrejme pripojenie vypínačov/pre­pínačov a LEDiek na základnú dosku. (Nájdenie manuálu k zákl. doske výnimočne netrvalo dlho.) Hardcano 9 slúži aj ako slot pre inštaláciu pevného disku. Disky sa inštalujú do slotov umiestnených za nasávacími chladičmi.

Rozchodenie ovládania chladičov mi trvalo asi deň. Elektrikárske skúsenosti z Adlerky :-) som zúžitkoval: pozrel som si, kam vedú káble, zistil, že asi napájanie bude dobré napojiť na potenciometre a na ne potom pripojiť chladiče:

  1. 2 zadné a bočný chladič,
  2. 2 predné nasávacie chladiče,
  3. chladič na disku
  4. zvyšný chladič na boku a horný chladič.

Nová skriňa sa prejavila na chladení :-): teplota procesoru klesla o 10°C, teplota disku sa mierne znížila.

Pozrite si video recenziu bedne Xaser III.(v angličtine) (wmv, 13,5MB).