85% užívateľov používa zastraralý prehliadač

Internet Explorer je stále majoritným prehliadačom, jeho podiel však klesá a v Čechách ho podľa serveru NAVRCHOLU.cz používa len 85,15% (november 2004). Zvyšných 15% tvoria používatelia alternatívnych prehliadačov.

Moja praktická maturita sa už priblížila ku konečnému vzhľadu a tak som stránky začal testovať aj v iných ako podporovanćh prehliadačoch, aby som zistil, ktoré budú patriť do kategórie tolerovaných. Medzi podporované pôvodne patrili Firefox 1.0, Opere 7.5× a IE 6.0 SP2.

Stránky som začal skúšať v Mozilla 1.0, Opera 6.0 a IE 5.0.

  • Opera 6 si vôbec nevie poradiť so zložitejšími štýlmi a zaradil som ju medzi nepodporované prehliadače.
  • IE 5.0 niečo zvláda, niečo nie. V tomto prípade je dôležitý súbor ie5.css, ktorý upravuje plno chýb (rozhádzané <ul>, odkazy bez pozadia…)
  • Mozilla 1.0: tak toto je prehliadač. Je z roku 2002 a s CSS nemá žiaden problém. S kľudom môžem do dokumentácie napísať, že všetky prehliadače s jadrom Gecko od verzie Mozilla 1.0 patria medzi podporované a nemajú žiadne problém či už s XHTML 1.0 (application/xhtml+xml­), CSS 2.1 alebo JS DOM.

Oproti Mozille 1.0 je najnovšia verzia Internet Exploreru. Táto potrebuje podporné JS skripty, aby v nej správne fungovali všetky CSS funkcie použité na stránke a ešte k tomu plno CSS hackov. A stále je plný prekvapení.

Internet Explorer je absolútne zastralý prehliadač, plný chýb a minimálne podporujúci otvorené štandardy (a podľa screenshotov od zákazníka dokonca správne nepodporuje ani vlastné proprietárne riešenia). Verzia 6, ktorá je dodávaná s najnovším operačným systémom Microsoft Windows 2003 Server a Windows XP sa vôbec nemôže porovnávať s 2 roky starou Mozillou vo verzii 1.0.

Z dôvodu zastralalosti prehliadača Internet Explorer by užívatelia mali namiesto neho vyskúšať alternatívne prehliadače, akými sú Firefox 1.0, Opera 7.5× alebo Mozilla 1.7.5. Všetky tieto prehliadače sú lokalizované do čestiny alebo slovenčiny.